laupäev, 22. märts 2014

Äntu-Nõmme

Äntu-Nõmme loodusrada paikneb metsarikkas oostikus Äntu maastikukaitsealal. Matkaradade valiku siin just kurta ei saa. Minu pildid on jäädvustatud mõningate kõrvalepõigetega peamiselt põhirajal. Kokku vast ca 10 kilomeetrisel lõigul. 


Rada kulgeb kahel pool maanteed, ja siin saab natuke üle mõistuse palju näha looduse isemajandamist - tohutus koguses tormides murdunud puude tõttu nimetaksin maanteeTallinna-poolses (Punamäe) osas asuva osa seiklusrajaks - tõepoolest saab seal ümber, üle ja puude vahel päris korralikult võimelda. 


Edaspidi jätaks ma selle osa rajast vahele ning suunduks kohe järvede keskele. Seda enam, et Punamäe-poolne rajaosa võib suvisel ajal ühe teatud ämblikuliserohke olla, sest mahalangenud puude ümberpõiked on korralikku lepavõssa kasvanud. 


Siinsete katkiste puude vahel ei meeldi mulle üldse - selline tunne nagu kõnniks läbi massihaua. Kõle energia valitseb suuremal osal matkateest. Väikeseks lohutuseks vuliseb kristallselge veega metsaojake üsna pika maa meiega kaasa. 


Mis on aga huvitav ja silmapaistev - lumi! Nimetatud loodusnähtust ennast ma nüüd muidugi teab mis huvitavaks ei pea, pigem selle korrapäratut ja täiesti ebaloogilist eksistentsi. Ühe kilomeetri peal saame näha täiesti kuiva ja lumevaba ala kui hetke pärast oleks suuski tee läbimiseks hea appi võtta. 


Mäetaguse järv vaikselt jääst vabanemas


Turbasammal


Ja veel üksKui puude vahelt paistab niisgust värvi vesi, siis korra ehmatab ära küll - millal me Horvaatiasse tagasi oleme läinud? 


Tegelikult on kõik väga lihtne - tegemist on lubjase järvepõhjaga, mille tõttu vee värvus on tavapäraset Eestimaa järve omast uskumatult erinev. Järv on ka kõige sügavamast kohast - 8km - täiesti põhjani läbipaistev. Lubjarohkuse tõttu on vesi üsna talumatuks elukeskkonnaks enamusele tavapärastest tegelastest ja eks seegi aitab järve selgemana hoida. Sinijärv ja punakad kuuseokkad annavad üsna huvitava värvivarjundiVäike-Maarja kirik


Kevade tärkamine Väike-Maarja kirikumüüril


Selle aasta esimesed märtsikellukesed


Suvepoole tuleks need järved uuesti üle vaadata, kuid nüüd ma enam kogu rada kindlasti ei läbiks. Pigem keskenduksin järvedele. 

Lisainfot raja kohta võib lugeda ka siit